Track Season Update Divisional Track Divisional Golf Results Ennis Golf Meet Results Columbus Invitational Golf Results Journalism Day at UM 2016 Harlo Golf Results Roundup/Park City Meet @ Billings Wes The Sheepherder Photo Contest Winner is…Mesa King! 2016 State FFA Convention Golf Season Begins The Road to State SGHS Cheer Winter Cheer Squad 2016 Sweet Sixteen Singing Valentines Sweet Sixteen Singing Valentines Sweet 16 Sings to Mr. K Sweet 16 Sings to Mr. Campbell FFA South Western Districts 2016 Kiss the Cancer Away KMON 2016 Beloved Actor Alan Rickman Leaves a Legacy My Sad, Sad Finals Poem SGHS Shreds Safely into the Ski Season 2015:  A Year in Review From the High School’s Eyes Seven Reasons Why I HATE the Snow
       

Divisional Golf Results

Article By: Mrs. Campbell
May 10, 2016

Top four teams and top fifteen individuals advance to the state meet next week at Pryor Creek and Eagle Rock

Boys

Teams: Colstrip 334; Huntley Project 338; Big Timber 340; Red Lodge 381; Roundup 382; Columbus 388; Shepherd 395; Forsyth 399; Lame Deer 536; Baker NS; Lodge Grass NS

Individuals: Bryce Mocabee, HP, 72; Lane Bradley, Colstrip, 75; Colton Hudson, HP, 76; Danny Friez, For., 79; Peter Brown, Colstrip, 80; Blake Finn, BT, 83; Cliff Weller, BT, 83; Billy Miller, BT, 84; Ryland Stampfel, Columbus, 83; O'Shon OldMouse, Colstrip, 86; Dawson Loewen, RL, 87; Chad Nebel, Shepherd, 87; Jayce Griffith, Roundup, 88; Weston LaVoy, BT, 90; Brittan Schell, Baker, 91

Girls

Teams: Roundup 424, Huntley Project 347; Columbus, 447; Forsyth 448, Lame Deer 584, Baker NS, Big Timber NS, Shepherd NS

Individuals: Tanna Campbell, BT, 80; Tana House, Columbus, 91; Madison Larson, Roundup 94; Laura Hein, Forsyth, 100; Katie Friez, Forsyth 102; Olivia Hess, Columbus, 103; Megan Slagter, Baker, 107; Bailey Johannes, Columbus, 107;Emma Cranford, HP, 107; Kaitlin Angel, Roundup 107; Emily Lee, HP, 108; Michaela Larson, Roundup, 108; Reana Pederson, Forsyth, 109; Sarah Hoen, Shepherd, 109; Claudia Familiari, HP 111; Ashton Albrecht, HP 111

The following are the team results from the Divisional tournament today, played at Pryor Creek.

Blake Finn 40 43 83 6th Place

Cliff Weller 45 38 83 6th Place

Billy Miller 42 42 84 9th Place

Weston LaVoy 43 47 90 14th Place

Carter Brownlee 49 49 98

Tanna Campbell 38 42 80 1st Place

Madelyn Emter 62 54 116

Aly Rosteck 70 65 135

Tanna, Blake, Cliff and Billy earned All-Conference Honors.

Tanna, Blake, Cliff, Billy and Weston all qualified for state individually. Madelyn Emter was only 5 strokes off of qualifying as an individual as well.

Current Poll

Sassiest Teacher

  •   
  •   
  •   
  •   

Recent Scores
Football - Oct, 16 2015

Herders - 20
vs.
Columbus High School - 27

Football - Oct, 09 2015

Herders - 27
@
Roundup High School - 22

Football - Oct, 05 2015

Herders - 48
vs.
Livingston - 26

Football - Oct, 02 2015

Herders - 36
vs.
Joliet - 0

Football - Sep, 25 2015

Herders - 34
@
SGHS Herders - 21

Football - Sep, 21 2015

Herders - 26
vs.
Jefferson Panthers - 40

Football - Sep, 18 2015

Herders - 14
@
Glasgow Scotties - 0

Football - Sep, 14 2015

Herders - 12
vs.
JV Manhattan Tigers - 7

Football - Sep, 08 2015

Herders - 46
vs.
Three Forks - 6

Football - Aug, 28 2015

Herders - 21
vs.
Whitehall Trojans - 10





Recommended Articles